שיקום אקולוגי וחשיפת עשר טחנות ( "טחנת אל הדר" )

|

10.07.2022

עיריית תל אביב באמצעות חברת גני יהושע ובסיוע הקרן לשטחים פתוחים משקמת לטובת הציבור אתר נוסף על הירקון – אתר עשר טחנות. האתר נמצא במזרח העיר ליד האיצטדיון.

השיקום כולל החזרת מהלך הנחל לנתיבו , יצירת בריכת נחל רחבה הכוללת איים לקינון ציפורים ובע"ח, פיתוח שבילים ופינות ישיבה המחברים את האתר לשאר שבילי הירקון ולשביל ישראל, שיקום הצמחייה והחזרת מיני נחל שנעלמו מחלק זה של הירקון. כל זה לצד חשיפת הסכר וטחנת הקמח "אל הדר"  שנמצאת בחלק הצפוני של האתר.

מכלול הטחנות פעלו עד 1918 כאשר במלחמת העולם הראשונה פוצצו הטורקים את הגשר על מנת לא לאפשר לצבא הבריטי לחצות את נחל הירקון, מהלך זה גרם לאתר לשקוע במשך השנים והוא כוסה כולו בצמחייה וסחף כך שבעשורים האחרונים לא ניתן היה לראות כלל את הסכר או הטחנות.

צוות התכנון והביצוע כולל את מנהל הפרויקט קובי בוטבול, אדר' תמר בן טובים, אדריכלית נוף אורה רפאל, אקולוג ליאב שלם ומומחה לשחזור טכלוגיות עתיקות ישו דריי . העבודה נעשית בתיאום רשות העתיקות, רשות נחל הירקון ורשות ניקוז נחל הירקון אשר נתנו את ברכתם לעוד פרויקט ציבורי חשוב על הירקון שיכלול שיקום אקולוגי לצד חשיפת נכסים היסטוריים ותיירותיים לדורות הבאים.

מאמרי בלוג נוספים

רשמים מסימפוזיון The Cities Hotspot מפנסילבניה ארה"ב תל–אביב–יפו ידועה כעיר…
לרגל הוספת פחי מיחזור כתומים בפארק גני יהושע, אנו שמחים…
חד פעמי? לא בפיקניק שלי! כן, אנחנו מסכימים. כלים חד…