המסע המופלא- סיפורה של אריזה

|

21.09.29

לרגל הוספת פחי מיחזור כתומים בפארק גני יהושע, אנו שמחים להציג בבלוג כמה מילים מתאגיד המיחזור תמיר.

לא בכל יום ניתנת לך ההזדמנות לעשות משהו טוב, משהו שיש לו משמעות למען הסביבה, למען הדורות הבאים וכל זאת במאמץ קטן שמתחיל בבית.
בכל יום מיוצרות בישראל מיליוני אריזות העשויות מחומרים שונים כמו: פלסטיק מתכת וקרטוני משקה. לחומרים אלה ייקח זמן רב להתכלות (עשרות עד מאות שנים!) אם בכלל אך הם ניתנים למחזור.
כל אדם מייצר בממוצע 2 ק"ג פסולת ביום ופסולת האריזות תופסת בהטמנה נפח רב.
בשנים האחרונות יש ביכולתו של כל אחד ואחת להקטין את כמות פסולת האריזות שעוברת להטמנה, בעזרת שינוי קטן אך משמעותי והוא הפרדת האריזות והשלכתן למחזור. כאשר האריזות נאספות בנפרד בפח הכתום, פסולת האריזות מגיעה נקייה ככל הניתן לתחנת המיון וקל יותר להפריד אותה לטובת מחזור.

בארץ ישנם כמה סוגים של פחים למחזור אריזות המהווים שלב ראשון של מיון האריזות בהתאם לסוג החומר ממנו הן עשויות: אל הפח הכתום משליכים פסולת אריזות פלסטיק מתכת וקרטוני משקה.

לאחר שהתאמצתם, הפרדתם והשלכתם את האריזות לפח הנכון, אתם בטח סקרנים לדעת, מה קורה עם האריזה שלכם? עם אריזת השמפו בריח שאתם אוהבים, עם קופסת שימורי התירס שאכלתם לצהרים ושקית הניילון איתה חזרתם מהקניות. לאן כל האריזות נוסעות??
האריזות שמגיעות לפח הכתום יוצאות למסע מופלא בסופו יהפכו לחומרי גלם ולמוצרים חדשים.

המסע מתחיל ביום הפינוי, בו משאית אוספת בנפרד רק את הפחים הכתומים עם האריזות אל תחנת מיון האריזות בראשון לציון או בעפולה.
בתחנות המיון פורקות המשאיות את האריזות להר גדול וגבוה העשוי כולו אריזות, אם לא הייתם מפרידים ומשליכים את האריזות לפחי המחזור הר האריזות הגבוה היה מגיע ישירות להטמנה בקרקע.
עכשיו האריזות נוסעות על גבי המסועים וממוינות לפי סוג החומר ממנו הן עשויות. עיניים אופטיות מזהות את סוגי הפלסטיק השונים ומפרידות את האריזות לזרמים שונים, מגנט ענק מפריד את אריזות המתכת לזרם נוסף, שואב שקיות מושך אליו את כל שקיות הניילון. תהליכי המיון נעשים ברובם באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ללא מגע יד אדם.

לאחר שהופרדו לסוגי חומרים שונים כל חומר נכבש לקוביות גדולות (באלות) העשויות מחומר זהה ומשם ממשיך המסע אל מפעלי המחזור השונים הקיימים ברובם בישראל, לטובת התעשייה הישראלית.
באמצעות טכנולוגיות מחזור מתקדמות הופכים מפעלי המחזור את האריזות שלכם לחומרי גלם מהם מייצרים מוצרים חדשים וכל זאת במאמץ קטן שלכם בבית בהפרדת אריזות.

למה הופכות האריזות? הנה כמה דוגמאות: אריזת השמפו עם הריח האהוב הפכה לאדנית או לדלי פלסטיק, קופסת שימורי התירס מארוחת הצהריים הפכה בתהליך המסה ורתיחה למוט ברזל לתעשיית הבניה. השקית איתה חזרתם מהקניות הפכה ליריעת פלסטיק המשמשת את תעשיית החקלאות.

המסע המופלא לא היה יוצא לדרך בלעדיכם. כשאתם משליכים אריזות לפחי המחזור אתם מניעים במו ידיכם את המסע. מאמץ קטן שיש לו תרומה גדולה לסביבה.


ערימת אריזות


פח כתום ופח ירוק בחורשה


אריזות מתכת במפעל המיון

מאמרי בלוג נוספים

בריכות החורף מהוות בתי גידול טבעיים הנתונים לסכנת העלמות חמורה מהנוף המקומי. ומה אנחנו עושים כדי לתקן את המצב?