ראשי > פינות ומתחמים > פסל – ללא שם, גדליה סוחובלסקי
פסל – ללא שם, גדליה סוחובלסקי

1979.
קורות פלדה.

הפסל נמצא צפונית לאגם הסקי.

סוחובלסקי הוא צייר ופסל ישראלי, ידוע בכינויו סוחו. נולד בשנת 1928 בביאליסטוק, פולין. עלה לארץ בשנת 1941 ולמד הנדסת בניין בטכניון. הלך לעולמו בשנת 2019. פסלים נוספים שלו ניתן לראות בסמוך למלון רנסנס בתל אביב ובקמפוס של אוניברסיטת תל אביב. רוב פסליו הם אובייקטים של משחק ותנועה המזמינים את האדם לפעול בתוכם. כל פסל הוא יחיד במינו ומתמודד עם בעיה צורנית ומתמטית ספציפית ועם זאת כולם עוסקים במערכת היחסים בין חומר (מסה, צורה ומבנה) לכוח (תנועה ואנרגיה).

יצירתו יונקת ממגמות הפיסול הבינלאומי במחצית הראשונה של המאה ה-20 ובשנות ה-60 עם נטייה ברורה לערכי הפיסול הקונסטרוקטיביסטי: שילוב בין אמנות ומדע, פיסול כאדריכלות וכמבנה הנדסי טכני, ושימוש בשיטות ייצור ובחומרים מודרניים – לצד תפיסת הנפח כמושג, הקו כמבטא כיוון ותנועה, והדגשת המתח בין חומר לכוח. יצירתו של סוחו היא פרשנות אישית וייחודית לערכי הפיסול המודרניסטי, כזו העושה שימוש בסמלים אוניברסליים וברציונליזם.

פסלו המוצב בפארק הוא כמו רישום גיאומטרי תלת ממד של צורה . למרות החומריות הכבדה של הפלדה, הוא נראה קליל, כאילו עשוי מנייר. הוא משתלב בצורה הרמונית עם הדשא הנרחב והירוק של הפארק.

התמונה באדיבות הבלוג טיול בעיר

פרטי קשר
  • טל': 03-6422828
  • אימייל: park@park.co.il