בריכות החורף בפארק

|

20.01.07

הגשם האינטנסיבי החל למלא את בריכת החורף במתחם ראש ציפור ובחווה. בריכות החורף מהוות בתי גידול טבעיים הנתונים לסכנת העלמות חמורה מהנוף המקומי.

בנייה יזומה של בריכות חורף היא סוג של פעולת re-wild , כלומר, השבה של טבע. במקרה זה, מדובר בפעולה ליצירת בתי גידול נדירים, חי וצומח.

לבריכות שנבנו יש יתרונות נוספים. הן מאפשרות השהיית נגר, כלומר, מי גשמים שחודרים למי התהום, במקום שיזרמו לים ויעמיסו על המערכות העירוניות. זה מה שנקרא: "פיתרון מבוסס טבע" nature based solutions". הבריכות מסייעות בהקטנת העומסים על הנקזים העירוניים ובמניעת הצפות.

שיקום המגוון הביולוגי באתר כולל שתילה של מגוון מיני צומח האופייניים לבריכות החורף, חלקם נדירים, כגון, נענעת הכדורים, דמסון כוכבני ועוד. מינים אלו מותאמים לדינמיקה של בריכת החורף גם בתקופות היובש.

בהיקף האתר נשתלו מינים אופייניים לקרקעות החמרה, מינים חד שנתיים, רב שנתיים, מיני שיחים, עצים, כגון: אלוני תבור, עצי שיזף, גאופיטים (חצבים, עיריות, בן-חצב יקינטוני) וכן, מינים נדירים כגון, אזוביון דגול, שום תל-אביבי, תורמוס צהוב.

בית הגידול הלח מאפשר התבססות של מגוון מיני בעלי חיים אופיינים לבריכת חורף, קרפדה ירוקה (שהינה מין נדיר) כיום ואילנית מצויה וכן, מגוון מיני סרטנים ירודים וחרקי מים, שיהנו מבית גידול, שנמצא כיום בסכנת העלמות חמורה מהטבע.

הפרוייקט הוקם על ידי חברת גני יהושע, בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו והקרן לשטחים פתוחים.

בריכת החורף מרחוק

מאמרי בלוג נוספים

התנים בפארק חשובים לנו ולטבע. איך שומרים עליהם?